Galeria

Zdarzyło się w Kościanie... 103 lat(a) temu.

1921 Kościan nawiedziła wielka trąba powietrzna, która spowodowała poważne szkody. Między innymi „12 par koni z wozami zapędziła do Obry”.

Kościół parafialny

Początek budowy kościoła datuje się na koniec XIII lub początek XIV wieku. Kościół oddano do użytku pod koniec XIV wieku, a później rozbudowano, dołączając boczne nawy.
Kościół parafialny jest bryłą gotycką, orientowaną, murowaną z cegły w układzie wendyjskim i polskim. Budowla jest z zewnątrz oszkarpowana, posiada okna prostokątne, zamknięte ostołukowo i okrągłołukowo. W przeszłości posiadał wieżę, której po drugim zawaleniu (1711 rok) nie odbudowano.

Czytaj

Kaplica p.w. Pana Jezusa

Kościół ten - dawna kaplica - wzniesiony został w 1666 roku z fundacji Melchiora Gurowskiego. Jest to budowla neobarokowa, o wnętrzu dwuprzęsłowym, nakrytym sklepieniem kolebkowym. Kościół jest zbudowany z cegły, otynkowany, z oknami zamknietymi półkoliscie w tarczach lunet. Dach kościoła jest dwuspadowy i kryty dachówką, a na szczycie znajduje się drewniana wieża.

Czytaj

Kościół p.w. Świętego Ducha

Jest najstarszym z kościańskich kościołów, a powstał w 1385 roku. Obecny kształt otrzymał po odbudowie w końcu XVII wieku.
Kościół p.w. Świętego Ducha to budowla murowana z cegły w układzie polskim, salowym. Od wschodu jest zamknieta trójbocznie, posiada renesansową fasadę zachodnią oraz prostokątne, zamkniete półkoliście okna.

Czytaj

Ratusz

Kościański ratusz to budowla późnoklasycystyczna, zbudowana w połowie XIX wieku, na miejscu pierwotnego z XV wieku. Ratusz jest murowany z cegły, otynkowany, z boniowanym parterem. Fasada i elewacja tylna są pięcioosiowe, a elewacje boczne - trzyosiowe.W południowo-zachodnią ścianę wmurowano tablice upamiętniające ofiary hitlerowskich egzekucji publicznych.

Czytaj

Dawny klasztor Bernardynów

Czytaj

Dom mieszkalny

Czytaj

Wiatrak - koźlak

Czytaj

Kościół p.w. Bożego Ciała

Czytaj

Kościół p.w. Świętego Krzyża

Czytaj
Kalendarz
<<Wrzesień 2024>>
NdPnWtŚr CzPtSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Linki